Służba Celna Rzeczypospolitej Polskiej
      System ISZTAR - Informacja Taryfowa
  Język danych : PL  EN  FR  DE    

 Strona główna      Wiadomości dnia      Kontakt      Pomoc      FAQ     
 
> Przeglądanie Taryfy
> Wyszukiwanie tekstowe
> Wyszukiwanie obszaru geograficznego
> Przeglądanie informacji wstępnych
> Kursy przeliczeniowe walut
> Przeglądanie kontyngentów

9603 -

9603    -     Miotły, szczotki i pędzle (włączając szczotki stanowiące części maszyn, urządzeń lub pojazdów), ręcznie sterowane mechaniczne zamiatarki podłóg, bezsilnikowe, mopy i przybory do odkurzania wykonane z piór; kępki i pęczki przygotowane do wyrobu mioteł, szczotek lub pędzli; poduszki i wałki do malowania; gumowe wycieraczki do szyb (inne niż wałki gumowe).

9603 10       -       Miotły i szczotki składające się ze związanych razem gałęzi lub pozostałych materiałów pochodzenia roślinnego, z uchwytami lub bez

-       Szczoteczki do zębów, pędzle do golenia, szczotki do włosów, szczoteczki do rąk, szczoteczki do rzęs oraz pozostałe szczoteczki kosmetyczne do użytku osobistego, włączając szczotki stanowiące części urządzeń:

9603 21       - -     Szczoteczki do zębów, włączając szczoteczki do protez dentystycznych

9603 29       - -     Pozostałe

9603 30       -       Pędzle artystyczne, pędzle do pisania oraz podobne pędzle do zastosowań kosmetycznych

9603 40       -       Pędzle do farb olejnych, klejowych, lakierów lub podobne (inne niż pędzle objęte podpozycją 9603 30); poduszki i wałki, do malowania

9603 50       -       Pozostałe szczotki stanowiące części maszyn, urządzeń lub pojazdów

9603 90       -       Pozostałe

(A) MIOTŁY I SZCZOTKI WYKONANE ZE ZWIĄZANYCH RAZEM GAŁĘZI LUB INNYCH MATERIAŁÓW POCHODZENIA ROŚLINNEGO,
Z UCHWYTAMI LUB BEZ

Są to wyroby, które cechuje raczej surowe i proste wykonanie, z uchwytami lub bez, używane głównie do zamiatania gruntu (ulic, dziedzińców, stajni itp.) lub podłóg (np. podłóg pojazdów). Składają się one zwykle albo z pojedynczych wiązek materiałów pochodzenia roślinnego (gałązek, słomy itp.) prymitywnie związanych razem, albo z jednej lub kilku wiązek grubej słomy lub trzciny tworzących rdzeń, do którego przymocowana jest nićmi włókienniczymi drobniejsza i dłuższa słoma; te nici włókiennicze mogą jednocześnie tworzyć motywy dekoracyjne. W celu użytkowym wyroby te są zazwyczaj montowane z uchwytami.

Grupa ta obejmuje również packi na muchy, wykonane w ten sam sposób, lecz z lżejszych materiałów.

Te miotły i szczotki są zazwyczaj wykonane z gałązek brzozy, leszczyny, ostrokrzewów, wrzosów lub żarnowca, prosa afrykańskiego, prosa, lnu itp., słomy (lub wiechy) albo z włókien aloesu, włókien kokosowych, palm (w szczególności piasawy) itp. lub z łodyg gryki.

(B) POZOSTAŁE MIOTŁY, SZCZOTKI I PĘDZLE

Ta grupa obejmuje różnorodne wyroby, różniące się znacznie zarówno materiałem jak i kształtem, przeznaczone do użytkowania jako artykuły toaletowe, do sprzątania w gospodarstwie domowym, do nakładania farb, klejów lub produktów ciekłych oraz stosowane w niektórych procesach przemysłowych (czyszczenie, polerowanie itp.).

W zasadzie miotły, szczotki i pędzle z niniejszej grupy składają się albo z małych pęków lub węzełków z giętkich lub sprężystych włókien mocowanych w oprawach lub grzbietach mioteł i szczotek, albo jak w przypadku pędzli do farb, z wiązek włosów lub włókien mocno przytwierdzonych do końca krótkiej oprawy lub uchwytu, z dodatkiem lub bez okucia metalowego bądź innego zabezpieczenia.

Grupa ta obejmuje również miotły, szczotki i pędzle z gumy lub tworzywa sztucznego uformowane jako całość.

Do produkcji powyższych wyrobów stosowany jest bardzo szeroki zakres surowców. Materiały używane do wyrobu pęków itp. mogą być następujące:

(A)       Pochodzenia zwierzęcego: szczecina świńska lub z dzika; włosie końskie, bydlęce, kozy, borsuka, kuny, skunksa, wiewiórki, tchórza itp.; włókna z rogu; osie piór.

(B)       Pochodzenia roślinnego: korzenie perzu, włókna agawy (lub Tampico), włókna kokosowe lub włókna piasawy, trawa, ostnica, esparto, kiść sorgo lub rozdwojony bambus.

(C)       Z włókien chemicznych (np. nylon lub włókien wiskozy).

(D)       Z drutu (stalowego, mosiężnego, brązowego itp.) lub z różnych innych materiałów, np. z przędzy bawełnianej lub wełnianej, lub sznurka, włókien szklanych.

Materiałami używanymi na obsady są: drewno, tworzywa sztuczne, kość, róg, kość słoniowa, skorupa żółwia, ebonit, niektóre metale (stal, aluminium, mosiądz itp.). Do niektórych szczotek (np. szczotek okrągłych do maszyn lub szczotek do specjalnych urządzeń czyszczących) stosowana jest również skóra wyprawiona, tektura, filc lub tkaniny. Dutki piór są używane jako obsada niektórych pędzli do malowania.

Niniejsza grupa obejmuje również szczotki i pędzle, w których perły naturalne lub hodowlane, kamienie szlachetne lub półszlachetne (naturalne, syntetyczne lub odtworzone), metale szlachetne lub metale pokryte metalami szlachetnymi stanowią jedynie mało istotną część składową (np. monogramy lub obramowania).

Pozycja niniejsza nie obejmuje szczotek i pędzli zawierających perły naturalne lub hodowlane, kamienie szlachetne lub półszlachetne (naturalne, syntetyczne lub odtworzone), metale szlachetne lub metale pokryte metalami szlachetnymi, które stanowią istotną część składową wyrobu (dział 71).

Niniejsza grupa obejmuje:

(1)        Szczoteczki do zębów, włącznie ze szczoteczkami do protez dentystycznych.

(2)        Pędzle do golenia.

(3)        Szczotki kosmetyczne (np. szczotki do włosów, brody, wąsów lub rzęs; szczoteczki do rąk; szczoteczki do farbowania włosów itp.); szczotki fryzjerskie.

(4)        Szczotki z gumy lub tworzywa sztucznego, uformowane jako całość, do użytku toaletowego (do mycia rąk itp.), do czyszczenia muszli klozetowych itp.

(5)        Szczotki do ubrań, kapeluszy lub butów; szczotki do czyszczenia grzebieni.

(6)        Szczotki do stosowania w gospodarstwie domowym (np. do szorowania, zmywania naczyń, czyszczenia zlewów, klozetów, do mebli, kaloryferów, zmiatania okruchów).

(7)        Miotły i szczotki do zamiatania ulic, podłóg itp.

(8)        Specjalne szczotki do czyszczenia samochodów wykonane z materiałów włókienniczych, nawet impregnowane środkami czyszczącymi.

(9)        Szczotki do szczotkowania i czesania zwierząt (koni, psów itp.).

(10)      Szczotki i pędzle do smarowania olejem broni, rowerów itp.

(11)      Szczotki i pędzle do płyt gramofonowych, włącznie z przeznaczonymi do zamocowania na ramieniu gramofonu w celu automatycznego czyszczenia płyty.

(12)      Szczotki i pędzle do czyszczenia czcionek drukujących lub dźwigni literowych w maszynach do pisania.

(13)      Szczotki do czyszczenia świec zapłonowych, pilników, części przeznaczonych do spawania itp.

(14)      Szczotki do usuwania mchu lub starej kory z drzew lub krzaków.

(15)      Szczotki do malowania przez szablon, ze zbiornikiem na tusz lub bez, nawet ze sterowaniem przepływu tuszu.

(16)      Pędzle do farb lub inne pędzle (okrągłe lub płaskie) dla tynkarzy, malarzy pokojowych, dekoratorów, stolarzy meblowych, artystów itp., na przykład pędzle do zmywania starej farby, do farb klejowych, tapetowania, lakierów itp.; pędzle do farb olejnych lub wodnych, do zabarwiania; pędzle do malowania na wyrobach ceramicznych, pędzle do pozłacania itp.; małe pędzelki do użytku biurowego.

Grupa ta obejmuje również:

(I)        Szczotki oprawione drutem (zwykle sploty drutu skręcone razem), na przykład szczotki do czyszczenia przewodów kominowych; szczotki do mycia butelek lub do czyszczenia cylindrycznych kloszy szklanych do lamp; szczotki do czyszczenia rur i przewodów itp.; szczotki do fajek do tytoniu; szczotki i pędzle do czyszczenia karabinów, rewolwerów lub pistoletów; szczoteczki stożkowe i rurkowe do instrumentów muzycznych itp.

(II)       Szczotki stanowiące części maszyn, na przykład do zamiatarek ulic, do maszyn przędzalniczych lub tkackich; do maszyn szlifierskich, polerskich lub innych obrabiarek; do frezarek lub maszyn papierniczych; do tokarek zegarmistrzowskich lub jubilerskich; do maszyn używanych w przemyśle skórzanym, futrzarskim lub obuwniczym.

(III)      Szczotki do urządzeń elektrycznych używanych w gospodarstwie domowym (np. froterek lub urządzeń do woskowania, odkurzaczy).

Pozycja niniejsza nie obejmuje:

(a)           Opraw szczotek lub rękojeści (klasyfikowane według materiału, z którego są wykonane).

(b)           Tarcz lub wkładek polerskich z materiałów włókienniczych (pozycja 5911).

(c)           Wyposażenia zgrzeblarek (pozycja 8448).

(d)           Dyskietek do czyszczenia napędów dysków w urządzeniach APD itp. (pozycja 8473).

(e)            Szczotek stosowanych w dentystyce lub do celów medycznych, chirurgicznych lub weterynaryjnych (np. szczoteczek laryngologicznych i szczotek do zamocowania na wiertłach dentystycznych) (pozycja 9018).

(f)            Szczotek o charakterze zabawek (pozycja 9503).

(g)           Puszków do pudru i tamponików do nakładania kosmetyków lub preparatów toaletowych (pozycja 9616).

(C) MECHANICZNE SZCZOTKIRĘCZNE DO ZAMIATANIA PODŁÓG, BEZSILNIKOWE

Są to proste wyroby, zwykle składające się z obudowy na kółkach, z jedną lub kilkoma cylindrycznymi szczotkami napędzanymi obrotem kół, wprawiane w ruch ręcznie za pomocą dźwigni i używane w szczególności do czyszczenia dywanów.

Pozycja niniejsza nie obejmuje zamiatarek silnikowych (pozycja 8479).

(D) MOPY I PRZYBORY DO ODKURZANIA WYKONANE Z PIÓR

Mopy składają się z wiązki materiałowych sznurków lub włókien roślinnych przymocowanych do drążka. Niektóre inne mopy składają się z wkładki z materiału włókienniczego lub z innego materiału, włożonej lub przymocowanej do ramki lub innego elementu połączonego z drążkiem. Należą do nich mopy typu „dust”, mopy ze zbiornikiem, mopy gąbkowe stosowane na mokro lub na sucho do czyszczenia plam, rozlanych płynów, czyszczenia podłóg, mycia naczyń itp.

Przybory do odkurzania wykonane z piór składają się z piór zamocowanych na drążku i są wykorzystywane do odkurzania mebli, półek, witryn sklepowych itp. W niektórych rodzajach przyborów do odkurzania wykonanych z piór, „pióra” mogą być zastąpione wełną owczą, materiałem włókienniczym itp. przymocowanym lub owiniętym wokół drążka.

Niniejsza pozycja wyklucza ścierki do sprzątania wykonane z materiałów włókienniczych przeznaczone do użycia jako ścierki lub do zamocowania do ramy górnej części mopa, lub innej podstawy, jeśli przedstawione oddzielnie (sekcja XI).

(E) PRZYGOTOWANE WĘZŁY I PĘKI DO WYROBU MIOTEŁ

Zgodnie z uwagą 3. do niniejszego działu, grupa ta jest ograniczona do nieoprawionych węzłów lub pęków z włosia zwierzęcego, włókien pochodzenia roślinnego, włókien sztucznych itp., które bez podziału są gotowe do użycia jako miotły lub szczotki, lub wymagają tylko nieznacznej obróbki dodatkowej, takiej jak wyrównanie końców w celu dostosowania ich do takiego wykorzystania.

Dlatego pozycja niniejsza nie obejmuje, między innymi, wiązek (lub podobnych wyrobów handlowych) z włosia zwierzęcego, włókien pochodzenia roślinnego lub innych materiałów, które nie zostały przygotowane do wyrobu z nich mioteł lub szczotek. Pozycja niniejsza nie obejmuje również wiązek z włosia lub włókien, które zostały przygotowane do wyrobu z nich mioteł lub szczotek itp., ale które wymagają podziału na mniejsze pęki przed oprawieniem.

Przygotowane węzły i pęki objęte niniejszą grupą są głównie używane na pędzle do golenia, pędzle malarskie i pędzle do malowania lub rysowania.

W celu połączenia w zwarte komplety, węzły (lub pęki) z włókien są zwykle zanurzane do około jednej czwartej ich długości w lakierze lub innym środku pokrywającym; czasem dla uzyskania większej wytrzymałości dodawane są trociny. Węzły i pęki oprawione w pierścienie (zwykle metalowe) są wyłączone (grupa (B) powyżej).

Przygotowane węzły i pęki, które muszą być poddane innej obróbce wykańczającej po oprawieniu w uchwyt (zaokrąglenie końców, szlifowanie końców włókien w celu nadania im wymaganej miękkości itp.) są objęte niniejszą grupą.

(F) PODUSZKI I WAŁKI DO MALOWANIA; WYCIERACZKI DO SZYB

(INNE NIŻ WAŁKI GUMOWE)

Wałki do malowania składają się z wałka pokrytego skórą jagnięcia lub innym materiałem, zamontowanym na trzonku.

Poduszki do malowania mają płaską powierzchnię, na przykład z tkaniny przymocowanej do twardego podłoża, zwykle wykonanego z tworzywa sztucznego; mogą one być wyposażone w uchwyty.

Ściągaczki do szyb są zazwyczaj wykonane z pasków z tworzywa sztucznego, gumy lub filcu, zamocowanych pomiędzy dwiema listwami z drewna, metalu itp. lub na elemencie z drewna, metalu itp. i używane do zbierania wody z powierzchni wilgotnych.

Jednakże grupa niniejsza nie obejmuje wałków gumowyc wykonanych z jednego lub kilku wałków zamocowanych na uchwycie i używanych w laboratoriach fotograficznych (pozycja 9010).

 


 

  
   ODPOWIEDZIALNOŚĆ I PRAWA AUTORSKIE - Informacje na tej stronie podlegają następującym zasadom odpowiedzialności i praw autorskich